Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sacella Snatam_Kaur Steindachneria Si_no_hay_viento_no_suben Selección_de_fútbol_de_Jordania Santa_Maria_(Serpa) Sustrato_(linguístico) Tema_del_arte Tatras_Orientales Sechín_Alto TNP Sinfonía_No_4_(Dvořák) Senki_Zessho_Symphogear Selección_de_fútbol_de_Sudán Sideritis_scordioides_var._hyssopifolia Teología_hermopolitana San_Cosme_y_Damian Thymus_horminum Tia_Hellebaut The_Other_Side_(canción_de_Sirenia) Tactics_Arena Sistemas_de_asistencia_sanitaria Sublimus_Dei Transglutaminasa_prostática The_Invisible_Enemy Teophile_Gautier Tiglat_Pileser_I Salvados Sancho_de_Alquiza The_look_of_love Tadeu_Hasdeu Sandwich_de_papas_fritas Sensible_World_of_Soccer_96/97 SciFi_(Espana) Spastica_suturalis Suecia_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_1989 Sietecolores Sancho_de_Aragón_(1250-1275) Sermiligâq Salvador_Clotas_i_Cierco Siete_factores_de_iluminacion Tras-os-Montes_e_Alto_Douro Soulaire Tania_Botéva-Malo Seleccion_de_fútbol_de_Zambia Time_(Mercyful_Fate_album) Sitio_historico_maritimo_de_Pointe-au-Pere Sierra_de_la_carrodilla Teocrático Sergio_Juste_Marín Scania_R500 Singing_in_the_Rain Teoria_de_la_electrodinamica_cuántica Tetraédrica Sinapsis_(meiosis)

html map