Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Síndrome_de_Ramsay-Hunt Sopa_de_almendra San_Justo_(Depto_Uruguay_-_Entre_Ríos) Salāt Tour_de_Francia_Automovilistico Sotularia_malabarica Taibaishanus Teheran Ting_Li Sergio_Egea Suecia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Nagano_1998 Seamus_Haji Tiroteo_en_Washington_D._C._de_2013 Sebastià_Gómez_Pérez Segunda_Division_B_de_España_2008_09 Seixo_de_Ansiaes Sati_(budismo) Santa_Catalina_(Colombia) Taragontia_real Serge_Thion Tito_Peduceo Tovaca_colicorto Saint-Nizier-d'Azergues Terán Thony_La_Cruz Torneo_de_Dubái_2012 Straw_Dogs_(2011) Salud_en_la_Ciudad_de_Córdoba_(Argentina) Sierra_de_la_Robla Temporada_1959-60_de_los_Syracuse_Nationals Takashi_Sorimachi Saint-Riquier-es-Plains Secretario_de_Estado_(Administracion_Publica_de_Espana) Texistepec San_Martin_del_Río Saybrook_Manor_(Connecticut) Senorío_de_Bertiz Textricella_aucklandica Tore_Andre_Flo Sarrio San_Jose_(Santa_María) Spiraea_splendens Sirena_(desambiguacion) Saint-Aubin-des-Ormeaux Teoría_cuántica_de_bucles Tan_solo_una_vez_más Selección_de_básquetbol_de_Holanda Tour_de_Río_2011 The_Very_Best_of_The_Beach_Boys_(álbum_británico) Tradición_Elohista Selección_de_futbol_de_Togo Templo_de_Nefertari_(Abu_Simbel) Torneo_de_Nanjing_2013 Sepan_Cuántos Spyro:_El_ano_del_Dragon

html map