Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Madecourt Mama's_Broken_Heart Gregorio_de_Nacianzo Puturru_de_fua Luis_Ernesto_Perez Psicometria_(Física) Raholca Línea_21_de_TMB R_27_(misil) Luto Mentha_cordata Melleray Gosanze_Myo-ô Gregorio_Jesús_Gil MS_Office_XP Ramon_III_de_Pallars_Jussà Llayo Gran_Premio_de_la_Republica_de_Corea Grand_Prix_de_Speedway Manuel_Halcon_Villalón-Daoíz Mahler_Chamber_Orchestra Luis_II_de_Borbón_cuarto_principe_de_Condé Maysville Logrono Madonna_de_Brujas Loughborough Macranthisiphon_longiflorus Martelli Melozone_kieneri Luis_Ventura Pugieu Love_and_Theft Psilocybe_azurescens Radio_Monumental_1080_AM Recopa_de_Europa_de_Fútbol Real_Colegio_de_la_Purisima_Concepcion Gratiola_repens Magnolia_tomentosa Medios_sedimentarios Rapsodia_en_blue Psarocolius_yuracares Marquesado_de_Vallehermoso PureBlack_Racing Puente_Reina_Sofía Mauricio_Castro Mario_Mosquera Lorenzo_de_Medicis Metal_de_misch María_Teresa_de_Zúñiga_y_Manrique_de_Castro Ludwig_von_pastor Machin_de_Renteria Lluis_Doménech_i_Montaner Prades Lope_de_larrea Luis_Hernán_Melgar

html map