Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rally_Dakar_de1981 Marciano_(Música) Masters_de_Montecarlo_2011 Maestricht Put_On_Your_White_Sombrero Mergus_octosetaceus Manuel_Mesias_Enriquez_Rosero Lucio_dell’Ángelo Maratón_de_Los_Angeles Migración_planetaria Malacorhinus_knullorum RT_20_Rucni_Top_Rifle_anti-material Martignat Mei_Terumi Lo_crudo_y_lo_cocido_(Levi_Strauss) Presidente_panameño Línea_10_(Llorente_Bus_Benidorm) Manuel_Delgado_Ruiz Rapuntium_bracteosum Melífago Louhossoa MVE Radio_Telefis_Éireann Presidente_de_la_Comision_Especial_Revisora_del_Codigo_Penal_2008-2009 Griebal Regulador_lineal Qiryat_Bialik Puente_Santo_Tome_São_Borja Radioactive_(desambiguación) Raúl_Rafael_Juliá_y_Arcelay Luz_Rello Luis_Rodríguez_Moya Presa_(biologia) Goshen_(Arkansas) Provincia_de_Guipuzcoa Memoria_de_testimonios Meximieux Marquesado_de_San_Agustin Grangeopsis_perrieri Re-Union_F._C. Mariano_III_de_Arborea Potorro Línea_80_(Córdoba) QUIRIAT_JEARIM Línea_Barcelona_Manresa-Cervera-Lérida-Zaragoza Manifestaciones_mundiales_contra_la_guerra_de_Iraq Merzouga Prostomis_africana Randolph_(condado_de_Orange,_Vermont) Quesadilla_herreña Manuel_Rafael_García_Aguirre Mark_Webber_(actor) Martin_Prado Meridiano_134_oeste Louisville_(Kansas)

html map