Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Religion_en_la_Union_Soviética Municipio_Camaguan_(Guarico,_Venezuela) Rio_Ygurey Municipio_de_Bear_Creek_(condado_de_Henry,_Misuri) Rosanne_Wong UOFF Indian_Opinion Universidad_del_País_Vasco Ultraman_Ace Gerardo_Milman Rogelio_Julio_Frigerio Robert_Bruce_Ford Republica_Dominicana Retrato_de_princesa Ilario_Carposio Generation_Kill_(serie_de_television) Turismo_de_España Ripio Municipio_de_Southwest_(condado_de_Warren,_Pensilvania) Técnicas_de_grabado Ruinas_de_awatovi Galeopsis_nodosum Rio_Marja Municipio_de_Aetna_(condado_de_Logan,_Illinois) Municipio_de_East_Orange_(condado_de_Sioux,_Iowa) Impatiens_balsamina RozenMaiden Frenillo_bucal Inglaterra_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1962 Trumbauersville_(Pensilvania) Gallery_Place_–_Chinatown_(Metro_de_Washington) Municipio_13_(condado_de_Benton,_Arkansas) Representación_de_algebras_de_Lie Gluconato_de_Clorhedixina General_en_Jefe_del_Ejército_del_Norte Triángulo_humerotricipital Río_Liena Ultra-royalistes Germán_Sánchez_Ruipérez Txulapain Ruminia_hyemalis Municipio_de_Alpine_(condado_de_Kent,_Míchigan) Fresno_de_hojas_estrechas Río_Lao Municipio_de_Polk_(condado_de_Crawford,_Ohio) Robert_Desnos Ganivet Rio_Irati Tórtola Urálicos Franz_Jonas Rosas_blancas_para_mi_hermana_negra Ruben_Basoalto Garcia_de_Santa_Maria Sabal_umbraculifera

html map