Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gloria_Thomas_Sam Girocóptero Universidad_de_Georgia_Tech Municipio_de_White_River_(condado_de_Muskegon,_Míchigan) Rocafort_(Valencia) Iglesia_del_Santo_Cristo_de_Baliuag Infantería_acorazada Glúmr_Geirason Municipio_de_Shawnee_(condado_de_Cape_Girardeau,_Misuri) Ricardo_Gil_Otaiza Generales_de_división Rosendo_Salazar_Álamo Ilustracion_espanola Up_All_Night_(serie_de_televisión) Municipio_de_Dayton_(Dakota_del_Norte) Museo_Arqueológico_de_Jaen Unión_Romaní_Española Revolucion_informática SS-Brigadeführer Iglesia_de_San_Pedro_de_Plecin_(Alles) Triphoreae Río_Frexulfe Geniocracia Unión_hipostática Ruta_Estatal_de_California_227 Unidad_de_Fomento Rudiger_Wittig Gastronomía_del_Sureste_Asiatico Rosales_de_Pangasinán Geoffrey_Willis Germán_Álvarez_Algeciras Municipio_de_Spring_Creek_(condado_de_Phelps,_Misuri) Triada_arcaica Río_Yuriuzan Imre:_A_memorandum Uraricoera Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_(Paradinas) GDP República_de_Pisa Gardenia_(desambiguacion) George_D._Zamka Ghazali_(desambiguación) Friedrich_Woehler Ugny_l'Equipée Sa_Mesquida Trochoidea_molinae Rosalia_Mera Unión_Aduanera_del_Africa_Meridional U_S_S_Enterprise Román_Petrovich Reversion_geomagnética Gaspar_Henaine_"Capulina" Robert_Greene_(psicologo) Giulio_de'_Medici Rummy_Olivo

html map