Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mircea_de_Rumanía Aneurisma_venoso Mordellistena_aequinoctialis Astrología_védica Moamba_(Vidas_Vendidas) Heráldico Mito_(mitología) Hortonia_(Wisconsin) Anatomia_y_fisiologia_de_los_mamiferos:_respiración_y_circulación_sanguínea Arion_de_Metimna Hopedale Homosexualidad_en_America_del_Norte Molino_de_Villobas I-52 Anomala Molina Gárgolas_(Vampiro:_la_mascarada) Gustavo_VI_Adolfo_de_Suecia IGF-1 Hernán_Precht_Bañados Autopista_del_Pacifico_CH-68 Austria_en_los_Juegos_Olímpicos_de_la_Juventud_2010 Hiroshi_Yamauchi Attenborosaurus Ayuntamiento_de_Pachuca_de_Soto Atletico_Ceuta Henri_Romagnesi Idiomas_de_Bolivia Guerra_de_Ingria Montes_Cherski Humberto_Terrones_Maldonado Mohammed_IV_de_Marruecos IQ_Ursae_Majoris Holiday_in_handcuffs Area_metropolitana_de_la_Bahía_de_Algeciras Hipogonadismo Ano_1814 Anglès_/_Angles Antropomorfismo_en_la_Cábala Molteni Guru_Meditation Milo_(Italia) Hemiblossiola_kraepelini Mordella_albodispersa_albodispersa Henry_VII_de_Inglaterra Artemisia_inconspicua Mindy_Clarke Historia_de_la_ciencia Astragalus_brachyceras Hermann_Merxmuller Angel_of_Darkness Antenna_(álbum) Mortadelo_y_Filemon_Moscu_80 Asociacion_de_cronistas_cinematograficos_de_la_argentina Hipolito_Irigoyen

html map