Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Edwardiella Final_de_la_Liga_de_Campeones_de_la_UEFA_1995-1996 Francisco_Alberto_Caamano_Deño Estafador Ella_Baker Eriopetalum Estación_Smith Florida_(ciudad,_Cuba) Era_Shôwa Estrella_Roja_de_Belgrado_(baloncesto) Frailes_del_tepeyac Fernán-Núñez_(Córdoba) Euphorbia_fulva Eslavonia_Oriental,_Baranja_y_Sirmia_Occidental Efectos_colaterales Ficus_retusa Estadio_Teodoro_Mariscal Experiencia_(juegos_de_rol) Eta_Sagittae Extrema_derecha Estación_de_Parque_Fundidora_(Metrorrey) Els_Verds_-_Esquerra_Ecologista_del_Pais_Valencia Felinos Estación_Roque_Perez Faro_Dungeness Femp.es Escudo_de_guatemala Focus_(enciclopedia) Escuela_Secundaria_Nº_2_de_La_Plata Frankie_Vaughan Electric_Wizard Espanol_de_las_Filipinas Final_Fight_Streetwise El_síndrome_de_Stendhal Francisco_Palomares_Garcia El_Juego_del_Euromillón Estación_Los_Incas_(Subte_de_Buenos_Aires) Estacion_de_Russell_Square Francisco_González-Paúl_Martinez-Gallardo Ferrocarril_de_Circunvalación_de_Puerto_Rico Ejércitos_regulares Fontana_di_Trevi Eustomias_cancriensis Exploracion_entrelazada Equisetum_giganteum Expl._Sci._Algerie Estación_de_Estavayer-le-Lac Fiona_Apple Epoca_prehistórica El_Sásabe Estadio_Tomás_Adolfo_Ducó Feuilleea_coccinea Entrenadores_Girona_FC Epiplatys_spilargyreius Equivalencia_entre_masa_y_energia

html map