Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dilasia América_britanica Diablos_de_Naiguatá Daniel_Thomas_Rand-Kai Alta_representante Diego_Fernandez Edge_of_sanity Cuello_de_botella Cristian_I_de_Noruega Cristy_Villasenor Alejandro_Heredia Doug_Christie_(basketball) Distrito_de_Luricocha American_airlines Discografia_de_Petula_Clark Economía_de_Alemania Días_extranos Desmodium_frutescens Amir Cuenca_de_México American_Idiot:_The_Original_Broadway_Cast_Recording_(álbum) Amilcar_(diplomático) Cultura_laosiana Eclipse_(álbum_de_Catalina_Palacios) Dolichowithius_longichelifer Cystovirus Código_Fiscal_de_Panamá Deshidratar Distrito_de_Ascencion Daniel_Cataño Cámara_de_cria DSA-572 Dialectos_del_japones Aloe_undata Echium_pavonianum Distrito_de_Bieszczady Distrito_de_Liptovský_Mikulaš Eberhard_august_wilhelm_von_zimmermann Ambrosio_López Alonso_Enríquez_(Almirante_de_Castilla) Courleon Amel_Marduk Echinops_spinosus_var._fallax Alicia_Coppola Cowes Dinamicas_moleculares Alfonso_Escámez_López Copihuito Crucey-Villages Cooperativa_Agropecuaria_Limitada_de_Producción_e_Industrialización_de_la_Caña_de_Azucar Departamento_Bolívar Damián_Arriba_(Puerto_Rico) Crowsonium_succinium Edgar_Ektor Côte_des_Neiges–Notre_Dame-de-Grâce

html map