Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Blues_Incorporated Caplong Beaufort_(Isère) Castalia_edulis Blooregard_q_kazoo Campeonato_de_Futsal_de_Concacaf_de_1996 Centrès Celula_glial Besnans Castillo_de_Barxell Año_519 Caroxylon_hispidulum Cavacurta Carta_al_escribano_de_ración Cara_cognatio Campanas_del_Pacífico Batalla_de_eisenach Better_World Campeonato_CONCACAF_de_1989 Cerro_Melimoyu Batalla_de_La_Humareda Benedict_Morel CWL Carved British_west_indies_airways Batu_Pahat Caixanova Causse-Bégon Blisworth Benito_Soliven Banda_de_Cornetas_y_Tambores_de_Real_Cuerpo_de_Bomberos_(Málaga) Canton_de_Lezignan_Corbières Cesar_A._Rodriguez Biblioteca_Joaquín_Leguina CV_370 Bioacumulabilidad Centro_de_Martilleros_y_Corredores_Publicos_de_La_Matanza Bulbophyllum_ciliatum Bellon_i_de_carcasona Beckemeyer Birán Benilde_de_Córdoba Año_1678 Beauregard_Baret Bahama_(navio) Cardamine_parviflora Casillero Bela Aṣtaṅga_yoga Bromus_pubiflorus Batalla_del_paso_de_embudo Batallon_de_Campana_de_la_Fuerza_Aerea_Finlandia_z.b.V. Cantar_de_las_Huestes_de_Igor Capitan_Marvel_(Marvel) Changchun

html map