Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pinillo_abierto Polygonum_flexuosum Peace_love_and_understanding Polimorfismos_en_la_longitud_de_fragmentos_amplificados Parque_Nacional_maritimo_terrestre_de_las_islas_Atlánticas_de_Galicia Parque_Regional_Sur PRT-ERP_(Fraccion_Roja) Operacion_Furia_Urgente Plainview_(Nebraska) Nan_Martin Pedro_de_Castilla Neronde_sur-Dore Poa_caespitosa Plagiometriona_losi Pintura_de_flandes Pico_Colativí Musicóloga Muñico_(Avila) Oligoryzomys_magellanicus Oberführer Notonicea_basalis Obligación_de_alimentos_(España) Méharicourt Paranoia_(Sencillo) Peter_Grunberg O_Rena Policloruro_de_vinilo_clorado Pleurothallis_serrulapetala Paulding_(Misisipi) PR_SOL Orden_de_Nuestra_Senora_del_Monte_Carmelo Pandanus_inflexus Osos_Unidos Nakba Pacto_Secreto_Perú_Bolivia Myosorex_longicaudatus Paula_Franzese Polychalca_platynota Organizacion_GUAM_para_la_Democracia_y_el_Desarrollo_Economico Paralelo Métodos_físicos_de_separacion Nealeurodicus_altissimus Pedro_Luis_Martinez_Larriba Poochyena Museo_Louvre-Lens Paramatmā Phenomenon_(álbum_de_UFO) Musquiz Parque_Nacional_de_Baritu Neolamprologus_sexfasciatus Odofredo_Denari Pierluigi_Pizzaballa Oscularia_deltata Only_the_greatest Organización_de_Países_Exportadores_de_Petróleo_(OPEP)

html map