Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lofall_(Washington) Mendez_Núnez Lowenbrau Provincia_filipina_de_La_Unión Millers_Creek Reales_Fabricas_de_Artilleria_de_Lierganes_y_La_Cavada Puente_(encéfalo) Quinto_Cecilio_Metelo_Escipión Manobia_vietnamica Metro_Ligero Mel_McGaha Pueblo_sumo Pselaphostena_longepalpalpis_longepalpalpis Llanura_de_Nōbi Radio_y_Television_Argentina Productos_semi-manufacturados Rafael_Antonio_Ponzo_García María_de_Waldeck-Pyrmont Luis_Marmol_Carvajal Maria_Mauricia_de_Arguibel Love_Story_(cancion) Pseudocophora_inornata Mel_Davis Quincy_(Cher) Rafael_Lemus_Rubiales Rally_de_Maspalomas Marco_Manlio_Capitolino_(consul_392_a_C_) Problema_del_cumpleaños Prince_(musician) Red_de_Transito_Pesado_de_Buenos_Aires Lothar_de_Maiziere Puente_de_Storseisundet Radiacion_cósmica_de_fondo Malucu Micrometeoritos RadiOS Micro_Chips Provincia_de_Toamasina Los_muertos Magdaleniense Primaría_democratica_de_California_2008 Gonzalo_Báez-Camargo Mario_Aravena Maza_de_armas Loliginidae Poul_Hartling Mal_de_chagas Referendum_de_autodeterminacion_de_Tokelau_de_2006 Lucanus_planeti Prueba_del_indol Programa_Soyuz Mandriva_Linux_Free Mexico,_Mexico_(album) Mano_de_buda Mayte_Zuniga

html map