Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Luis_D'Elia Marrano_(judeoconverso) Radio_Encuentro Rafo_Ráez Reaccion_de_Fenton Longchamps_sur_Aire Raión_nacional_griego Manuel_Borja_Villel Preconsciente McLaren_MP4-27 Michael_Löwy Marta_Landin Raquel_Amparo Ramon_Pérez_de_Ayala Luis_Herredo_Tejedor Louise_/_Louiza Matthiola_stylosa Maso_di_Banco_Giottino Raul_Ramos_Calles Rebelion_de_los_Greyjoy Margarita_de_Borbon_y_Borbon_Dos_Sicilias Raión_de_Krynychky Páramo_de_Pisba Mester_de_clerecía Queralp Lonnie_Waters Mario_Bros._Wii Marcelino_Escalada Marrubio_comun Los_Rastrillos Pterodroma_lessonii Microchip_(cómic) Meravelles_valencianes Green_Camp_(Ohio) Quetzaltenango_(departamento) Quinteto_(música) Lufthansa_Cargo Loxonia Medios_de_comunicación_alternativos Puntos_extremos_de_Uruguay Golymin_Południe Massonieae Manfredi_di_svevia Raytheon_Systems Protegidos Pterichthyodes Martincourt-sur-Meuse Makaira_nigricans Mangara_mirim Pronóstico_de_trafico Michael_Diamond Graham_Wallas Gościewicz Pseudopilocereus_aurilanatus Microrregion_de_Irati

html map