Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Fusilli

Fusilli (także: eliche, tortiglioni, spirali) - rodzaj południowowłoskiego makaronu w formie spirali wykonanej z płaskiego kawałka ciasta (semoliny). Wywodzi się z Kampanii. Wyglądem przypomina świderek i stąd bywa też w Polsce nazywany świderkami.

Nazwa pochodzi od wnętrza gwintowanej lufy karabinowej, które spiralka przypomina (włoski archaizm fusile). Fusilli podaje się jako składnik sałatek makaronowych, zapiekanek, a także samodzielnie z zawiesistymi, ciężkimi sosami. Jest to jeden z najpopularniejszych kształtów włoskiego makaronu.
Produkowany jest masowo na całym świecie, również w wersjach barwnych, kolorowanych np. szpinakiem na zielono lub pomidorami na czerwono.
Podobnym gatunkiem jest gemelli.

I Antrialgo Austrian_Football_Bundesliga Half_Breed_(álbum) Historia_de_las_instituciones_en_la_Antigua_Grecia Hombre_Radioactivo_(cómic) Monasterio_de_Santa_Maria_de_Sigena Archidiocesis_catolico_romana_de_Milán Atefah_Sahaaleh Arboreto_Los_Cuadros_de_Sierra_Espuña Auguste_maquet Honorable Arthur_Hutchings Historia_del_Peru:_Epoca_Inca_o_Era_del_Tahuantinsuyo Hip-hop_soul Hilltop_(Virginia_Occidental) Habronemosis Andres_Veiel Monumental_de_Mexico Andrei_Vyshinski H_mart Antonio_Flores_(desambiguación) Arrés_(Lérida) Hungria_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1996 Historia_de_la_revolucion_de_la_Nueva_Espana Multimedios Monos_aulladores Mohawk_Airlines Automovilismo_para_todos Hércules_lucha_contra_la_hidra_de_Lerma Misiones_Diplomáticas_en_Paraguay Haruko_Momoi Moltke_(cráter_lunar) Arnau_Mir_del_Baix_Pallars Hipotesis_cinematica Hawaii_Oslo Monastria_semialata Harrisville_(Pensilvania) Asun_Balzola Arodys_Vizcaino Associacao_atletica_ponte_preta Ano_1813 Monopolico I._Bernard_Cohen Athymodes Hawi_(película) Archivos_binarios Minerva_Mena Arachnura_higginsi Antonio_Maceo_(estación_de_Metrobús) Historia_de_la_Provincia_de_Huelva Artrodiros Guerra_de_Independencia_de_Grecia Monasterio_de_Jesús,_Maria_y_José_(Vélez_Málaga) Muerte_de_un_miliciano

html map