Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Riolândia Indiuk Risa_Wataya Félix_Giménez_Gómez Municipio_de_Manyaska_(condado_de_Martin,_Minnesota) Ri_(medida_de_longitud) Illusen Gatica_(Vizcaya) GD_Fabril Reserva_Federico_Albert Gentilicios_de_la_Argentina Frecuencia_de_aparición_de_letras Río_Bemarivo Roberto_Colín_Gamboa Municipio_Sebastian_Francisco_de_Miranda_(Guarico,_Venezuela) Geneviève_Picot Rio_de_Agres Rio_Jaú Fundación_Minera_Escondida Municipio_de_Union_(condado_de_Marion,_Iowa) Un_Asunto_Pendiente Gluconeogénesis Revolución_del_8_de_octubre_1812 Ifigenia_en_Áulide_(Cherubini) Geoeconomia_de_Fronteras_Étnico_Lingüisticas Ruralcaja Glorious_(sencillo) Río_de_emocion Iglesia_Episcopal_en_los_Estados_Unidos_de_América Fukuoka_Japón República_Autónoma_Socialista_Sovietica_Chechena-Ingusetia Municipio_de_Dempster_(condado_de_Hamlin,_Dakota_del_Sur) Trematocara_kufferathi Rodrigo_Leao U.R.S.S._en_los_Juegos_Olimpicos Reserva_de_la_biosfera_de_Los_Argüellos Tupin-et-Semons Remember...Dreams_come_true Gerbaix Ingenieria_de_menu Reuss_(desambiguación) Rogelio_Antonio_Dominguez Rodrigo_Lloreda_Caicedo Relevancia_(orografía) Unidad_de_Planeamiento_Zonal Río_Senguerr Georg_Haendel Funicular Rhône-Alpes Retablo_mayor_de_la_basilica_del_Pilar Uniola_spicata Fraxinus_novae_angliae Ignatz_von_Kolisch Fraxinus_ornus Rhinella_amabilis

html map