Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Espermatoforo Estación_de_Avenida_de_America Frank_A_Meyer Final_Fantasy_I Eduard_de_Goey Exarca Emperador_Bokassa_I Fortaleza_(virtud) Francisco_de_Jaso_y_Azpilicueta Evolucion_de_la_población_de_España_en_la_época_precensal Elección_legislativa_de_Francia_(1919) El_Estado_megalómano Example Estado_Mayor_General_del_Ejército_de_Chile Fang_Changsheng Elecciones_estatales_de_San_Luis_Potosí_(2009) Estación_de_Montcada_i_Reixac_Santa_Maria El_ejército_de_las_tinieblas Evolución_molecular Exsecante Espira_de-Conflent Euphorbia_regis-jubae Fort_Valley_(Georgia) Energía_gravitatoria Fengtai Forum_Traiani Fouquieres_les-Lens Enigmogramma Eva_Marie_Saint Epicauta_spurcaticollis Estibaliz_Martínez El_Micalet Fernando_Rodríguez_Trueba Estefanía_Muniz_Villa Fothergilla_gardenii Ferrari_550_Barchetta Els_Furs Elecciones_neerlandesas_al_Parlamento_Europeo_en_2004 Faujasia_fontinalis Eliacer_Cansino_Macías Festival_Internacional_de_Musica_de_Besançon_Franche_Comté Forte_de_Nossa_Senhora_da_Conceicao_(Caloura) Encymon_scintillans_aspilotus Estacion_de_autobuses_de_Moralzarzal Estacion_humeda Francois_Mansart Eviota_japonica Francisco_“Pancho”_Ramirez El_club_de_las_primeras_esposas Ensalada_de_nopal Expedicion_a_San_Juan Estadio_de_San_Lázaro Football_Association_Red_Boys_Differdange Ethnikos_Gazoros_F.C. Fernando_Selma

html map