Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bhagavad_Gitā Caribu Carex_multicaulis Bonifacio_ruiz_de_los_llanos Celica_(canton) Bergara Año_637 Centro_Internacional_de_Investigacion_e_Informacion_sobre_la_Economia_Publica,_Social_y_Cooperativa Aída_Kemelmajer Baena_(Cordoba) Bhagavata-purana Bodegas_Protos Blaze_of_glory Birger_i_de_suecia Castillo_de_Gradačac Boeing_E-6_Mercury Catherine_Zeta-Jones Campagnolles Bellevue_(Míchigan) Bolitoglossa_equatoriana Casa_de_Osorio_(desambiguacion) Cañitas_(película) Bahia_de_hudson Chandrayaan-1 Carex_valesiaca Bloqueo_anglo_frances Boeing_Modelo_314_Clipper Brassiophoenix Bandera_de_la_Republica_Argentina Casa_de_Los_Leones Calotmul_(sitio_arqueológico) Bombycilaena Cala_Trebaluger Blepharis_mitrata Carlos_Eduardo_I_de_Sajonia-Coburgo-Gotha Bulbophyllum_coeruleum Calígula_(cómico_argentino) Carlos_Rovirosa_Pérez Bowmans_Addition Cambio_Climático Casa_en_muuratsalo Canton_de_Saint_Quentin-Nord Cerro_del_Tío_Pío Basílica_del_Buen_Jesús_de_Goa Años_680_a_C Casa_de_Borbón-Condé CIM Cd_audio Braz_Loalwa Carles_II_de_Amboise Bescos_de_Garcipollera Benedetta_Canals Campeonato_mundial_de_lucha_de_2006 Bislig Beltran_de_Guzmán

html map