Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Agricultura_biodinámica Valle_del_Asón William_Accambray Vestlandet Agustin_Villanueva Al-Musta'in Vacuna_contra_el_virus_del_papiloma_humano Condado_de_Osilo Villalba_de_la_Sierra Yugas Vanda_(alianza) Colapso_de_la_Union_de_Republicas_Socialistas_Sovieticas Vishnú_Purāná Acidoton_flueggeoides Wiezyca Vuelo_358_de_China_Airlines William_Mendez You're_Gonna_Make_Me_Lonesome_When_You_Go_(versión_de_Miley_Cyrus) Víctor_Korchnoi Colada_centrífuga Agia_Triada Condado_de_Hinds_(Misisipi) Vuelta_ciclista_a_España_1956 ZeniMax_Media A_s_biellese_1902 Condado_de_San_Bernardino Vampiros_S_A. Conceze Xiva_de_Morella Ciervos Al-Fusṭāṭ Collectivité_d'outre-mer Cirrhinus_molitorella Colchicum_orientale Condado_de_Carlow Yeshivá_de_Volozhin Acalis Condado_de_Cumberland William_J._Hussey Agave_costaricana Willy_Topp XII_Region_de_Magallanes_y_de_la_Antartica_Chilena A_ba-da-n A_salvo Circus_(revista) Alcides_Spelucín_Vega Aguila_moñuda Construcciones_en_Cuba Conferencias_Gifford Ciudad_de_Corrientes_(Argentina) Codije_Fejervary-Mayer Aerides_affinis Chispa_de_tren Valdeprado_del_Río Comandancia_General_de_Canarias

html map