Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cecilia_(desambiguacion) Chapuisia_iricolor Capsida_virica Calixto_Ruiz_Gauna Camara_x_aculeata_var._subinermis BSCW Canal_Noticias_Huelva Botones_de_radio Belotia Celerina/Schlarigna Campeonato_mundial_de_rally Catha_cassinoides Casa_Ramon_Casas Castelvittorio Cayo_(Isla) Caminha_(desambiguación) Banjo_pilot Batalla_de_Okinawa Biomimetica Blitum_rubrum Brasil_en_los_Juegos_Sudamericanos Badagaon_(desambiguación) Banos_de_Ebro/Manueta Batavia_(pueblo) Bardoze Bromus_longiaristatus Castino_(Italia) Camino_(navegador) CUCSUR Biblia_satánica Caracolear Brian_el_soltero Bialet_massé Bruno_Brazil Año_495 Cayetano_Ordóñez Burillon Canela_(Chile) Biblioteca_Waterloo Capitulos_de_Saber_Marionette Calophyllum Cerastium_edmondstonii Camaxtle_(desambiguación) Bound_Brook Carolina_Panthers Buxton_Blue Años_1330_a_C Caviedes_(Cantabria) Canada_de_Cuicatlán Blaichach Belén_Boyacá Bandera_de_Tachira Bolsa_de_yakarta Blanzac_(alto_loira) Bethany_Joy_Lenz_Galeotti

html map