Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ruta_de_Entner_Doudoroff Renzo_Yáñez Reinsch Rio_Adâncata_(Bahluieţ) Tronsanges Unmg In_the_Land_of_Blood_and_Honey Udo_Beyer Iglesia_Pentecostal_La_Senda_Antigua Rescate_(juego) Municipio_Pedro_Zaraza Fé_(runa) Reportaje_a_la_muerte Rhizakenia Universidad_Técnica_de_Aquisgran Rúper Underhill_(Wisconsin) Rio_iténez Roman_Javier_González Inigo_Diaz Municipio_de_Robinson_(condado_de_Crawford,_Illinois) Frontal Municipio_de_Orlando_(condado_de_Cheyenne,_Kansas) Reigny Río_Detroit Roland_Trimen Galeruca_reichardti General_Obregón Iglesia_de_Santa_Catalina_(desambiguación) Iglesia_del_Sagrado_Corazon_de_Jesús_(Medellin) Iglesia_Colegial_de_Santa_María_(desambiguación) Giorgio_Nardone Imperio_noruego Iglesia_de_Nuestra_Señora_Estrella_del_Mar_(Huelva) Independencia_griega SCG Retablo_de_san_Nicolás_de_Tolentino Física_subatomica UBL Imperialista Gaoda_Bheinn Rhagonycha_confusa Tres60_Acueducto_Torre_Sur Geely_Automobile Rocas_igneas Genes_PARAHOX García_Lopez_de_Cárdenas Ga_Rei:_Zero Iglesia_pentecostal Imac Tupolev_Tu_107 Geminaria Robson_Luiz Rio_Aisen Gen._Sp._Synon._Cand.

html map