Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bajío_(México) Case_Construction_Equipment Cambio_estructural Balada_para_adelina Brahma-sutra Cataluña_España Barranco_de_Santos Celosia_splendens Banos_de_Rioja Centro_terapéutico_Mare_Nostrum Champagney_(Jura) CDC_El_Canal_de_Casa Cementerio_Woodlawn Bellmund Chalcolepidius_limbatus Cerebro_(cómic) Campeonato_de_los_cuatro_continentes_de_patinaje_artístico_sobre_hielo Boeing_737-200 Cenves Bazoches_les_Hautes Celtis_aphanonthoides Bayo_(La_Coruña) Beter Bosque_magallánico Carminatti Caraguata_angulicollis Biblioteca_de_Santiago Batalla_de_Tomóchic Cabo_de_Caballeria Belmont_(Metro_de_Chicago) Birgaon Camaron_seco Bajo_Manhattan Central_(Bahréin) Campturis Bulbine_xanthobotrys Caroline_Records Carmolândia Boris_Sheremetiev Cayo_Claudio_Marcelo_(cónsul_49_adC) Carabacera_de_dulce Bonanza_(serie_de_televisión) Boxeo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_México_1968 Campeonato_de_Peso_Pesado_de_la_OVW Campagna_(comuna) Borrassà Camaras_de_Comercio_e_Industria Bernard_williams Carlisle_Towery Cachón_de_Camaces Buche_de_Noël Canal_Encuentro Caribou_(álbum_de_Elton_John) Carex_atrata_var_dubia Ballet_junior_de_ginebra

html map