Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

North_Pearsall Palencia_CF Organo_marítimo Nesomimus Paul_Irwin_Forster Phil_Zimmerman Palacio_del_Gobernador_de_Estella Nasi_(mes) Parque_Nacional_Matorral_de_Cuarenta_Millas N_B._B. Operacion_Puerto No_sabes_qué_desperdicio_tengo_en_el_alma Posicionamiento_en_motes_de_búsqueda Piqueras_(Guadalajara) Pescando_en_Red_(album) Pikiteora_Maude_Emily_Gertrude_Edith_Williams Museo_de_arte_moderno Origanum_confertum Poesía_cantada Oreolalax_rugosus Operación_Greif Nacionalización_de_suministros_de_petroleo Patakon Ophrys_numida Pontificio_Ateneo_Regina_Apostolorum Onesse-Laharie Pico_El_Yunque Palacio_de_la_Duquesa_de_Medina_de_las_Torres Naqs_i_Rustam Myobatrachidae Potentilla_cinerea_subsp._tommasiniana Ofíctidos Paphiopedilum_exul_f._aureum Organización_territorial_de_Perú PM_27 Notariado_español Nobleza_obliga Poroto_de_Egipto Olimpia_Elblag Phenacogrammus_polli Música_de_Palau Pedraza Museo_de_barcos_vikingos_de_roskilde Mézières-sur-Couesnon Paralelepipedo_ortogonal Petra_Delicado_(serie_de_television) Plantas_anuales Pareiorhina_rudolphi Nippur_Mágnum Piedras_rúnicas_de_Ingvar Ponce_VI_de_Ampurias Parahyliota_serratus Plaza_Mazzini Partido_Socialista_Francés Poemas_sinfónicos_(Liszt)

html map