Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vitex_elmeri Vita_Karoli_Magni Zyzomys_pedunculatus Zagal_(pastor) Adoxa_omeiensis Vimbodi_y_Poblet Vanessa_Duriès Agatángelo Yanameyaiá Volar_(album) Zucaritas Cmus Châtres_(Dordona) Ain't_a_Party Vasquez Conde_de_los_Moriles Víctor_Arribas Condecoraciones_de_Chile Ciudades_francofonas Veturius_magdalenae Chery_A11 Chenchousaurio Venas_articulares Adina_parvula WP:SQ Víbora_de_Russell Actos_juridicos_documentados_(España) Ciberadicción Victor_Hugo_Lopez Club_José_María_Arguedas A_la_Costa_(miniserie) Whammy Conectividad_inalambrica Clasificacion_de_CONCACAF_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2002 Agustin_Arguelles_Álvarez Aceite_de_ciprés Competencia_distintiva Al_Ahly_Doha Vacío_cuantico Wake_Up,_Ron_Burgundy:_The_Lost_Movie Civilización_Andina Zutphen_(crater) Valle_de_Lasva Acrostichum_neglectum Confrontación Venstre Abies_pindrow Vision_politica_de_Ronald_Reagan Vaalbara Vuelta_ciclista_a_España_1962 Warumungu Chester_Borough_(Nueva_Jersey) Cointegración Wolframita Vocabulario_de_Semana_Santa

html map