Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Joven_Orquesta_Sinfonica_de_Atlanta Josh_Mathews Justo_Martinez La_Union_(Guerra_Civil_Estadounidense) Kai_n_Tiku_Aba La_teoria_de_L_T._sobre_los_animales_de_compania Lenguas_de_África_(libro) Liliana_Mónica_Villar Inter_caetera_(desambiguación) Jon_Brower_Minnoch La_Martyre Jose_Maria_Basualdo Lenguas_tucanas_centrales Leeme José_de_Nazareth La_Rousse/San_Roman Linea_Tozai Jack_Conway Kresge_College Iponuba Karl_Kerenyi Inteligencia_Corporal_Cinetica Jose_Manuel_Rodriguez_Romeo Jean-Vincent-Yves_Degland La_clave_para_conquistarte_(album) Jesus_Aparicio_Bernal_Sanchez José_Ramón_Uriarte Likutei_Amarim Joyas_prestadas Juan_Ignacio_Aranda Jose_Ignacio_Gorriti Lechelles Las_aceras_de_Nueva_York Le_Perreon K_(álbum) Jose_Maria_Cid_y_Ruiz_Zorrilla Kaycee_(Wyoming) José_Ignacio_Gutiérrez Johannes_Cornelius_Theodorus_Uphof Kicham La_Cantábrica Lignol_le-Chateau Ley_de_Brook Juramento_a_la_bandera_de_colombia Lamontville_Golden_Arrows_F.C. Jose_Díaz_Velez Jean_Baptiste_Geneviève_Marcellin_Bory La_pesca_en_Espana Juan_Clímaco Latometus_differens Laminaria_japonica Lista_de_canales_de_TV_en_España/Tabla Le_Naturaliste_(Paris) Isotta Jardín_Botanico_José_Celestino_Mutis

html map