Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pedraja_de_Portillo Patrice_Delaveau Petrejoides_guatemalae Pailona Petronas_Kamateros Polonezköy Plan_de_muestreo Península_Aristizabal Parque_nacional_de_Rishiri-Rebun-Sarobetsu Planta_Nuclear_de_Fukushima_Daiichi Piper_PA-38 Peraleda_de_Garbín Oscilación_de_neutrino Poiseul-lès-Saulx Port_Mansfield_(Texas) Porlieria Oxychalepus_alienus North_Riverside_(Illinois) Omar_Lefosse Ophelia_(album) Playa_de_Matabungkay PXES Perfecto_de_Córdoba Paseo_de_los_Héroes Otura_(Asturias) Paises_Emergentes Panamomus_yoshidai NeuroSky Pequeña_Oleksandrivka NGC_4088 Parque_Nacional_Barra_Honda Ovalo Penascosa Opus_number Policia_Colombiana Palma_thebaica Olmi Pierre_Fabre Nuño_Gomez_(Toledo) Policía_catalana Pekka_Hamalainen Neobisium_dinaricum_caligatum Pedro_Ceballos_Guerra New_Hope_(Misisipi) Nacionalidad_canadiense Paxton_(Nebraska) Neotropius_khavalchor Pamvotida Pleomele_braunii Pabon Playa_de_el_portil Picacho_del_Volcán Polluela_bastarda Pat_Frink P_E._N.

html map