Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Max_Weber_(1864-1920) Manchester-by-the-Sea_(Massachusetts) Luis_Jose_de_Chorroarin Malacocephalus_okamurai Manuel_Morón Gokujō_Parodius Lowell_Observatory_Near-Earth-Object_Search Gomphocentrum Livorno_(desambiguacion) Publio_Cornelio_Lentulo_Espinter Provincia_de_Córdoba_(España) Luis_López_(Nuevo_México) Región_de_Namangán Ramón_Sanchez_Lizarralde Ramón_Mifflin Redecilla_del_Campo Maurice_Noble Marmelos Redonda_(desambiguacion) Lucio_Volcacio_Tulo_(consul_66_a_C_) Lulach_de_Escocia Primera_division_espanola_2000_01 Premio_Unión_de_Actores_al_mejor_actor_revelación Gongronema Luz_de_sotano MPEG-4_Parte_2 Pseudosmilax Meshico Microfono_de_cañon Matehuala_(ciudad) Reacción_de_Benary María_José_Bello Los_acepilladores_de_parqué Matiena Loble Provincia_de_rutana Matueca_de_Torio MPF_II Pseudaneitea_gigantea Meseta_de_las_Mascareñas Marcos_de_vierna Mesoendothyrinae Lombriz Promedio_de_bateo Quebranta_herraduras Marco_Antonio_Núñez Lorenzo_Lippi_(poeta) Primaría_demócratica_de_Alabama_2008 Pueblo_francés Marty_la_cebra Quicksilver_(comics) Regalía_de_aposento Luise_Danz Merrua Regla_de_bent

html map