Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carex_arenaria_forma_remota Cantón_Vinces CV-379 Bupleurum_glaucum Cedillo_de_la_Torre Burn_(desambiguación) Blairhall Ben_Price Bandera_de_la_República_Socialista_Soviética_de_Kazajistán Cameron_Van_der_Burgh Bitstream_vera C_5 Calcodes_carinatus Bernd_freytag_von_loringhoven Bradbury_Township Changes_(cancion_de_Tupac_Shakur) Bandera_de_Vanuatu Cadena_2_Canal_A Bar_sur_Aube Capa_D Bolonia_fc Carga_de_la_Brigada_Ligera Carta_de_navegación Bf_109E_4_B Booker_T._&_the_M.G.'s Beato_Marcos_Criado Bifurcacion_de_tridente Big_pun Ceramica_minoica Barcala_(san_miguel) Burgás_(Germade) Canton_de_Bohain_en_Vermandois Casa_de_Lancaster Años_1600_a_C Batalla_de_cumarebo_(1821) Capitán Bícol C._O._C. Ceroctis_wulfi Calvia_Vila Baroda_(Míchigan) Beyoncé:_Life_Is_But_a_Dream Barrio_de_Zaidin_Vergeles Canon_de_Tolomeo Cafe_cortado Cacamatzin Canduerca Campeonato_de_Espana_de_Ciclismo_en_Ruta_1987 Banderas_provinciales_de_la_argentina Carnaval_de_ayamonte Bob_Wilkerson Buffer_triestado Cabalgata_de_las_valquirias Basílica_de_San_Lorenzo_de_El_Escorial Carlos_Austin_Boozer_Jr

html map