Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vitoria_F.C._de_Setúbal Aillevillers_et-Lyaumont Ahrue_Luster Valle_del_Río_Grande Zomba_Music_Group Whatley_(Alabama) Academia_diplomatica_de_san_carlos Academia_dels_Desconfiats Acedera_(badajoz) Club_atletico_basañez Zita_de_lucca Cochlearia_rugosa YUY Condado_de_Cache_(Utah) Colegios_menores Vicario_del_imperio Villafruela_(Palencia) Vocal_coach Charles_François_Antoine_Morren Yeah_Yeah_Yeahs_EP Africa_del_Sudoeste Valdespino Chelin_austriaco Verhandlungen_des_Naturhistorischen_Vereines_der_Preussischen_Rheinlande_und_Westphalens When_I'm_Gone_(canción_de_Eminem) Charles_Elwood_Yeager Colfax_(Illinois) Constantino_Láscaris_Comneno_Micolaw Concerviano Virgen_de_la_Cela Alcabú Verdun_(Ariege) Cicuta_cynapicum Walter_Devereux Vicente_Salva_Perez Vicepresidente_de_Sudan_del_Sur Academicista Aeropuerto_Internacional_Capitan_FAP_José_A._Quinones Aeropuerto_Internacional_Juan_Pablo_II Comodoro_rivadavia You_and_Me_(canción) Comisionado_de_la_mlb Châtel_Montagne Alberto_Undiano_Mallenco Club_Deportivo_San_Marcial Agonita_wallacei Christophe_Agou Concertación_de_partidos_por_la_democracia Ciclón_(desambiguación) Zaklad_Narodowy_im._Ossolinskich Wellington_Silva_Sanches_Aguiar Wolfgang_Schadewaldt Zastava_1300_1500 Comite_Olímpico_de_China_Taipei You_Come_and_Go_Like_a_Pop_Song

html map