Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_San_Pedro_(Lucanas) Ecorregión_marina_humboldtiana Cyborg_2:Perfección_humana Cristian_Rigano Dálibor Discípulos_de_Jesus Crisis_del_este_asiático_1997 Copa_de_campeones_de_ferias Diócesis_de_Veracruz Domenico_Theotocopoulos Cryptocephalus_pushtunicus Diócesis_de_Reno Alfonso_XII_(desambiguación) Ctenomys Dia_internacional_de_la_Infancia Disney's_Active_Play:_The_Lion_King_II:_Simba's_Pride Dodonaea_arborea Dracaena_surculosa_var._capitata Droue-sur-Drouette Cyclolobium Alosa_sapidissima Cácen_de_pulmón_de_celulas_pequeñas Dasht-e-Kavir Dario_(Santo) Alisu Cultura_Sunchituyoc Cristián_II_de_Sajonia Corelli_(canción) Distrito_de_gasa Derecho_UC Alice_al_revés Demografia_en_la_Antiguedad Dentiraja_flindersi Dagong_Global_Credit_Rating Drymophila_caudata Dasa_(desambiguación) Cora_de_Mawrur Copa_de_Clubes_de_la_CECAFA_1995 Diputacio_provincial_de_Lleida Alfredo_Perez_Guerrero Algoritmo_de_compresión Allosorus_karwinskii Dos_Castillas Alonso_Nuñez_de_Haro_y_Peralta Cáncer_Infantil David_B._Mumford Dome_Sztojay Cosmos_57 Curry_(lenguaje) Disanayaka_Mudiyanselage_Jayaratne Diego_Lucas_Arias-Davila_Croy Danilo_Javier_Tosello Ana_Junyer Copa_Venezuela_2010 Alessandro_Mancini_(político)

html map