Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Marco_Claudio_Marcelo_(consul_51_adC) Línea_de_Abonado_Digital_Asimétrica Martí_Barrera_i_Maresta MKJS Prisión_del_Temple Propaganda_Due Raniero_de_Borbón-Dos_Sicilias Procurador_en_cortes Lu_Yongxiang Maresia_littorea Mausoleo_del_Aga_Khan Puente_sobre_el_Drina Rally_de_San_Remo_de_2013 Mal_Ladrón Los_rios_color_púrpura Megawatio-hora Mc_Donald's María_Isabella_Castillo Mayid_Mayidí M_SG_S_S/S Manuel_Vicente_Rodríguez Los_cinco_y_el_tesoro_de_la_isla Matanzas_de_Hue Pulsos_por_minuto Microrregión_del_Médio_Araguaia Lía_Casanova Matsushita_Electric Micaela_ruiz_téllez Llanas MV_Dona_Paz Raúl_González_Tuñón María_Armand Príncipe_Andrés_de_Grecia_y_Dinamarca Protocolo_n.º_5_a_la_Convención_Europea_de_Derechos_Humanos Grampian Megetra_cancellatus Mediolanum_Capta_Est Rebelión_de_Koppány Mandato_de_las_Islas_del_Mar_del_Sur Gorons Primera_Guerra_Balcánica Lovejoy Pyrus_calleryana_f._tomentella God_save_the_south Promesa_juridica Reate Melanoleuca Malí_Guzman Pseudaoria_floccosa Maria_Isabel_Manuel_de_Villena_y_Álvarez_de_las_Asturias Qadbak_Investments María_Eva_Duarte_de_Perón Media-Markt Premio_de_Narrativa_Breve_Ribera_del_Duero Manuel_Campos

html map