Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Entre_Pancho_Villa_y_una_mujer_desnuda Flebografía FZ_OZ Evento_divergente Facultad_Multidisciplinaria_Occidental FC_Politehnica_Iasi Flúor Emile_Rohd España_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1990 Estacion_Nunez Euphoria_(álbum) Extended_Memory_Specification En_transito_(album) Fiat_Vivace Estación_Arroyito El_Mazo_(Boal) Esteban_Flores Erythrina_burana Esteban_Andres_Suárez Exposición_Universal_de_2015 Ezequiel_Huerta_Gutierrez El_Ampurdán Experimento_de_griffith Francisco_Jimenez_Orge Estacion_La_Plata_(Km_88) Egliseneuve_pres-Billom El_mundo_por_de_dentro Experiments_in_the_Revival_of_Organisms Francisco_Demetrio_Sanchez Esteban_de_Sanlúcar Fortificaciones_de_Corumba Encyosaccus_sexmaculatus Esqui_nórdico_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sankt_Moritz_1948 Euroschinus Foillán_de_Fosses Eland_común Epiphone_Les_Paul_Special_II Fernando_Jose_de_França_Dias_Van_Dunem Escritores_Puertorriquenos_Contemporáneos Fasmidos Encyclopaedia_Britannica_de_1911 Edmundo_Cetina_y_Velázquez Escultura_de_un_puño_aplastando_un_caza_de_EE.UU. Estación_de_Paris_Montparnasse Fidel_(Aida) Florence_Crauford_Grove Eterno_respandor_de_una_mente_sin_recuerdos Escuela_Superior_del_Ejército Encuentro_Nacional_de_Escuelas_de_Diseno El_tío_Sylvester El_Jau_(Santa_Fe) Fosfopiruvato_dehidratasa Eleodoro_Romero_Salcedo Familiar_de_la_Inquisición Folleville_(Somme)

html map